Wirtualne waluty. Czy znasz je wszystkie?

Waluty wirtualne zapewniły społecznościom nowy sposób na swobodną wymianę wartości, poza scentralizowanymi systemami. Sprawdzając informacje bitcoin dojdziemy do tego, że istnieje wiele społeczności, które powstały wokół wspólnej ideologii, czy to chęć ochrony prywatności, czy też chęć wspierania zrównoważonej energii. Jednak wirtualne waluty pozostają nieuregulowanym i czasami zmiennym aktywem. Trudno je również zintegrować z istniejącymi systemami i często są wymieniane przy użyciu nieefektywnej i przestarzałej technologii. Pomimo tych wyzwań, zainteresowanie walutami wirtualnymi znacznie wzrosło, a nowe technologie blockchain ułatwiły tworzenie nowych walut wirtualnych i zarządzanie nimi. Nowi gracze w branży prawdopodobnie zmienią sposób, w jaki waluty wirtualne są używane i postrzegane w najbliższej przyszłości.

Ethereum: Bitcoin's wannabe brother

Ethereum, uruchomiony w 2014 roku, to kolejna technologia blockchain, która pozwala na tworzenie wirtualnych walut i wykonywanie "inteligentnych kontraktów". Inteligentne kontrakty to zasadniczo programy komputerowe, które automatycznie wykonują się, gdy spełnione są określone warunki. Ethereum jest drugą najpopularniejszą wirtualną walutą na świecie, tuż za bitcoinem. Waluta Ethereum (zwana etherem) służy do płacenia za działanie sieci Ethereum, w tym za zdecentralizowane aplikacje i "gaz", który odnosi się do kosztów korzystania z zasobów sieci. Przydatność Ethereum wykracza również poza płatności cyfrowe, a firmy takie jak Toyota i Microsoft badają jego potencjał w swoich branżach.

Ripple: Wirtualna waluta dla instytucji finansowych

Ripple to wirtualna waluta przeznaczona dla banków i instytucji finansowych do przekazywania pieniędzy i innych aktywów między sobą. Celem firmy jest uczynienie tego procesu tańszym i bardziej efektywnym. Token Ripple (znany jako XRP) jest trzecią co do wielkości wirtualną walutą na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej. Technologia Ripple próbuje rozwiązać niektóre z problemów, które spowolniły przyjęcie wirtualnych walut w branży usług finansowych. Na przykład, czas potrzebny na rozliczenie transakcji, gdy pieniądze są przekazywane międzynarodowo, jest często mierzony w dniach. System Ripple może rozliczyć transakcję w mniej niż cztery sekundy.

Litecoin: odchudzony kuzyn bitcoina

Litecoin, który został uruchomiony w 2011 roku, jest wirtualną walutą, która jest podobna do bitcoina, ale z kilkoma kluczowymi różnicami. Dwie największe to szybsze przetwarzanie bloków przez sieć oraz zastosowanie innego procesu wydobywczego. Sieć przetwarza bloki około cztery razy szybciej niż bitcoin, z dwuminutowym czasem bloku w porównaniu z 10 minutami bitcoina. A proces wydobycia obejmuje bardziej złożony algorytm. Litecoin ma również znacznie niższą cenę w stosunku do bitcoina, z kapitałem rynkowym około 6 miliardów dolarów w porównaniu do 110 miliardów dolarów bitcoina.

Dash: Digital Cash You Can Trust

Dash to wirtualna waluta zaprojektowana do wykorzystania jako codzienna forma płatności i niezawodna alternatywa dla bitcoina. Podczas gdy bitcoin stał się popularny jako magazyn wartości, a inwestorzy mają nadzieję na zysk z inwestycji, zwolennicy dasha twierdzą, że ludzie powinni używać go do kupowania towarów i usług. Twórcy dasha twierdzą, że sieć jest bardziej skalowalna i ma bardziej efektywny czas potwierdzania transakcji niż bitcoin. Dodatkowo deweloperzy dash twierdzą, że ich sieć ma bardziej zaawansowane funkcje prywatności niż bitcoin.

Zcash: Ta moneta jest całkowicie nieprzejrzysta

Zcash to kolejna wirtualna waluta, która wykorzystuje technikę znaną jako "kryptografia zerowej wiedzy", aby chronić tożsamość swoich użytkowników. To szyfrowanie uniemożliwia każdemu odkrycie informacji, takich jak nazwiska, adresy lub kwoty transakcji. Zcash po raz pierwszy wystartował w 2016 roku i jest obecnie szóstą co do wielkości wirtualną walutą na świecie. Jest obsługiwany przez Zcash Company, prywatną firmę z siedzibą w Kolorado.